Pojem mateřská dovolená je poněkud zavádějící a většina žen potvrdí, že být doma s malým dítětem není žádná dovolená, ale práce na plný úvazek. Radosti se střídají se starostmi. Pokud vás toto životní období čeká, můžete si na základě tohoto článku vypočítat mateřskou. Zároveň se zde dozvíte, co musíte splnit, abyste na mateřskou měli nárok a kdo tyto dávky vůbec vyplácí.
Co je mateřská dovolená?
Mateřskou dovolenou poskytuje rodiči zaměstnavatel nejdříve osm a nejpozději šest týdnů před plánovaným termínem porodu. Délka mateřské dovolené se odvíjí tedy od data porodu, souvisí s následnou péčí o novorozence a trvá 28 týdnů v případě narození jednoho dítěte. V případě více dětí činí délka mateřské dovolené 37 týdnů. Nárok na mateřskou má i žena, které se narodí mrtvé dítě, má nárok na mateřskou v délce 14 týdnů. O datu nástupu rozhoduje pouze nastávající matka podle toho jak se cítí. Rozhodne se na základě stanoveného termínu porodu, který určil lékař. Od gynekologa obdrží maminka formulář pro zažádání o mateřskou dovolenou.
Jak mateřskou vypočítat
Nejprve je potřeba zjistit tzv. denní vyměřovací základ. Velmi zjednodušeně je pro jeho zjištění potřeba vynásobit měsíční mzdu 12 měsíci a poté vydělit 365 dny. Musíte ale odečíst kalendářní dny, kdy:
- zaměstnanec nebyl přítomen v práci a nenáležela mu mzda
- byl v dočasné pracovní neschopnosti, ve které mu náležela náhrad mzdy
- zaměstnanec pobíral nemocenskou, PPM, otcovskou či ošetřovnou
Zcela zjednodušený výpočet mateřské 2019 by tedy byl:
Denní vyměřovací základ = měsíční mzda x 12 měsíců : 365 dní.
Přivýdělek při mateřské
Nejprve je třeba říci, že PPM není jediný finanční obnos, na který je v souvislosti s porodem nárok
Rodiny, jejichž příjmy nedosahují ani 2,7 násobku životního minima, mohou požádat o přídavek na dítě a porodné. Mateřská je pro některé maminky příležitostí k přivýdělku, ale někdy nemají konkrétní představu v čem podnikat. Je třeba zjistit, nejen v čem podnikat, ale také jaké varianty smluv a přivýdělků jsou pro vás optimální. Pozor na práci pro zaměstnavatele na stejnou pracovní smlouvu, ze které už čerpáte mateřskou, což je nepřípustné.