Svěřenský fond patří mezi robustní nástroje, kterého mohou využít nejen bohatí podnikatelé, ale i běžní lidé. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Svěřenský fond rozhodně není dobrým pomocníkem určeným pouze pro movité podnikatele. Stejně dobře poslouží například jako závěť nebo k zajištění hladkého přechodu z původního vlastníka na nového.
Robustní nástroj
Některé nové zákony nebo jeho novely jsou často velice ostře kritizovány. To samé platilo i pro svěřenské fondy, které ze začátku rozhodně nebyly tak dobré, jak se původně očekávalo. Během několika let se ale z nástroje pro ukrývání majetku před státem stal robustní nástroj, který může dobře posloužit úplně každému. A to bez ohledu na to, jak velkým majetkem disponujete.
Svěřenský fond můžete využít jako opatření v případě zranění nebo náhlé smrti. O váš majetek se tak bude starat správce, který bude mít povinnost vyplácet vám pravidelnou rentu i během neschopnosti pracovat. V případě náhlé smrti pak svěřenský fond splní funkci závěti. Právě oproti závěti má ale celou řadu výhod.
Klady a zápory fondů
Jednou z nich je především možnost určit si, za jakých podmínek přejde majetek do rukou nového majitele. Chcete, aby nejprve nástupce dostudoval, případně nabral dostatek zkušeností? Stačí tuto skutečnost zapsat do smlouvy a nechat práci na správci, který se o všechno postará. Na druhou stranu má svěřenecký fond i jednu velkou slabinou. A tou je právě osoba správce.
Musíte vybírat s velkou pečlivostí, protože jde o klíčovou osobu v celém svěřeneckém fondu. Už několikrát se stalo, že právě správce obmyšleného a majitele podvedl a majetek získal sám pro sebe, případně všechny pokusy o naplnění smlouvy sabotoval. To je samozřejmě protiprávní a jedná se o podvod, ale raději počítejte i s touto možností. Už na začátku vyberte někoho spolehlivého, komu věříte. Případně si najděte profesionála, který je za tuto práci placený. V opačném případě můžete tvrdě narazit.