Potřebujete kvalitně regulovat otáčky elektromotoru? Pak se neobejdete bez správné převodovky!

Jak elektromotory, tak i převodovky, jsou jedním z druhů zařízení, bez jejichž existence by rozhodně byla současnost technologií naprosto odlišná. Jedná se o poměrně dost jednoduché elektrotechnické komponenty, které ale mají opravdu široké využití i v našem každodenním životě.

Opravdu jen velice malé množství lidí totiž nevyužívá už pár minut po probuzení elektromotor ke svému občerstvení nebo čemukoliv podobnému. Tam, kde je ale potřeba regulovat otáčky opravdu kvalitně již samotný elektromotor nestačí. A přesně proto tu máme převodovky.

 

Proč samotné elektromotory nemusí stačit?

Určitě se automaticky zeptáte, proč nestačí samotné elektromotory. Konec konců kvalitní elektrické motory Bühler přeci disponují dostatečnými hodnotami pro to, aby mohly být jejich otáčky kvalitně regulovány napětím. Na to vám rádi odpovíme, že to je pravda! Jenže problematika převodů je mírně odlišná. Pokud jsme v neustále stejných provozních podmínkách, tak nám stačí pouhá regulace vstupního napětí k tomu, abychom bezpečně manipulovali s otáčkami. Jenže mohou přijít i momenty, kdy se mění podmínky – například jízda do kopce. Abychom tak nepřicházeli o točivý moment, musí přijít mechanismus převodů.

Levné převodovky, které si může dovolit každý

Převodové systémy jsou poměrně dost rozsáhlým světem, který vám nabídne celou řadu eventualit ke všem různým projektům. Bez nadsázky můžete vybírat z celých desítek více či méně rozdílných převodových systémů, přičemž se aktivně používají především dva. Tím prvním jsou šnekové převodovky Bühler. Poměrně dost jednoduchá technologie, která se vyznačuje nízkými výrobními a pořizovacími náklady, přičemž nabídnuté provozní hodnoty opravdu stojí za to. Jedinou nevýhodou jsou jisté ztráty točivého momentu, ale opět se opakujeme – je to za cenu velice příjemné pořizovací ceny.

Dokonalejší planetové převodovky

Pokud ale hledáte menší kompromis v ceně, ale chcete kvalitní běh, tak vás rozhodně zaujmou kvalitní planetové převodovky Bühler. Planetové převodovky jsou kompletně zapouzdřeným mechanismem, který se oproti ostatním vyznačuje především opravdu hladkým během s minimálními ztrátami otáček a výkonu. Jedná se tak po všech ohledech o technologií, která stojí za podrobnější prohlédnutí.