Jak se bránit kondylomatům

Genitální bradavice, nebo-li kondylomata, jsou běžné pohlavně přenosné infekce přenášené vaginálním, análním a zřídka orálním sexem. Mají vzhled květákovitých útvarů a zbavit se jich, je někdy běh na dlouhou trať.

Genitální bradavice jsou běžné a jsou způsobeny určitými typy HPV. Genitální bradavice mohou být nepříjemné, ale jsou léčitelné a nejsou nebezpečné.

Jak poznat, že máte genitální bradavice

  • 1 nebo více bezbolestných výrůstků nebo hrudek kolem pochvy, penisu nebo konečníku
  • svědění nebo krvácení z vašich pohlavních orgánů nebo konečníku
  • změna vašeho běžného toku močení (například do strany), která nemizí
  • sexuální partner, který má genitální bradavice, i když nemáte žádné příznaky

Kvasinková infekce se řadí mezi jiná onemocnění, proto není jedním z příznaků výtok.

Můžete získat virus a nikdy ve skutečnosti dostat bradavice, takže byste mohli být nakaženi a neměli žádné příznaky. Někteří lidé získají bradavice pouze jednou a poté je už nikdy nedostanou. Někteří lidé mají bradavice vyvíjet více než jednou (opakující se).

Pokud dostanete genitální bradavice, možná si myslíte, že to znamená, že váš partner na vás podvádí. To nemusí být nutně pravda. Někdy to může trvat opravdu dlouho, než se objeví bradavice, takže je možné, že jste je vy nebo váš partner dostali už dávno. Virus někdy žije v těle měsíce nebo dokonce roky, než se promění v genitální bradavice.

Jak dochází k nákaze?

Dostanete genitální bradavice z kontaktu s pokožkou s někým, kdo je nakažený, často během vaginálního, análního a orálního sexu. Genitální bradavice se mohou šířit a penis nemusí jít dovnitř vagíny nebo konečníku, aby došlo k nákaze. Můžete je šířit, i když nemáte žádné viditelné bradavice nebo jiné příznaky, i když je to méně běžné. Během vaginálního porodu můžete dítěti předat i genitální bradavice, ale to je docela vzácné.

Genitální bradavice se liší od běžných bradavic, které se vyskytují jinde na těle.

Pravděpodobně objevíte genitální bradavice teprve, když máte příznaky. Pokud si všimnete bradavice, je nejlepší se nechat otestovat a léčit, aby se snížilo riziko přenosu genitálních bradavic na partnera.